Kiedy firmie opłaca się konsolidować długi?

Jedną z podstawowych zasad funkcjonowania każdej firmy jest utrzymanie płynności finansowej. W obecnych realiach bywa to trudne, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, że wielu kontrahentów odwleka regulowanie faktur do ostatniej chwili. Dlatego wiele firm zaciąga krótkoterminowe pożyczki w bankach, aby dzięki nim zachować pełną wypłacalność.

Groźna kumulacja zadłużenia

Wiele firm posiada więcej niż jedno krótkoterminowe zobowiązanie, co w sytuacji nawet chwilowego załamania rynku potrafi sprawić, że dojdzie do utraty płynności finansowej albo do jej znaczącego spadku. Przedłużający się okres niewypłacalności może mieć fatalne skutki, wielu przedsiębiorców sięga więc po kredyt konsolidacyjny dla firm, by uchronić swój biznes przed upadkiem. Nie zawsze jednak jest to rozwiązanie opłacalne.

Kiedy konsolidacja jest potrzebna?

Przede wszystkim w sytuacji, gdy firma posiada przynajmniej kilka drogich krótkoterminowych zobowiązań, które są dużym obciążeniem dla finansów w skali miesiąca. Wtedy rzeczywiście kredyt konsolidacyjny pozwoli obniżyć miesięczne koszty, trzeba jednak pamiętać, że w dłuższej perspektywie będą one wyższe.

Na naszym rynku kredyt konsolidacyjny dla firm oferuje jedynie kilka banków, co przekłada się na mniejsze pole manewru dla przedsiębiorcy chcącego zaciągnąć taki kredyt. Warto jednak staranie się o niego zacząć już w chwili zauważenia pierwszych symptomów utraty płynności finansowej – banki niechętnie udzielają kredytów firmom mającym problemy z wypłacalnościa.