Kredyty gotówkowe dla firm a zmiana ustawy o VAT

Już wkrótce, bo 1 lipca 2015 roku, wejdzie w życie istotna zmiana w prawie podatkowym, w wyniku której poszerzeniu ulegnie katalog towarów, za które przy zakupie podatek VAT uiścić będzie musiał nabywca. Zmodyfikowana ustawa sprawi, że za zakupioną elektronikę (laptopy, komputery, tablety, smartfony, itd.) VAT zapłaci kupujący – ale tylko w przypadku, jeśli kwota jednorazowej transakcji będzie wyższa niż 20 tysięcy złotych.

Mali przedsiębiorcy nie ucierpią W jaki sposób zmiana ustawy o VAT wpłynie na kredyty gotówkowe dla firm?

Z uwagi na wprowadzony limit kwotowy właściciele mniejszych firm mogą spać spokojnie, o ile nie dokonają dużych zakupów u jednego sprzedawcy. W przypadku podmiotów większych będziemy przypuszczalnie mieć do czynienia z próbami obejścia systemu choćby poprzez rozbijanie zakupów na wiele faktur realizowanych u różnych sprzedawców. W związku z tym najprawdopodobniej wzrośnie również ilość zaciąganych kredytów gotówkowych na niższe niż dotąd kwoty – z perspektywy banków jest to sytuacja idealna.

Środki bezpieczeństwa

Trzeba jednak pamiętać, że ustawa mówi o „jednolitych gospodarczo transakcjach”, co w praktyce przekłada się na uznanie za jednolite zakupów dokonanych na podstawie nawet kilku odrębnych umów i faktur u tego samego sprzedawcy. Zredukuje to zapewne oszustwa podatkowe związane z wyłudzaniem VAT przez zorganizowane grupy przestępcze, wedle wszelkiego prawdopodobieństwa nie pozostanie też bez wpływu na kredyty gotówkowe dla firm – zwłaszcza te przeznaczone na zakup elektroniki niezbędnej do prowadzenia działalności.